Trable s výškou

Četla jsem hodně sprostý článek jako reakci na rozšiřující se názor, že jsou vysokoškoláci flákači a že mají výšku zaplacenou a „domluvenou“ . No – z mého okolí znám dost případů na to, abych věděla, že to s tím flákáním není tak žhavé, a že každá (dokončená) výška je těžce vydřená. Kupa práce, kupa knížek, vyprávění o státnicích, kde dávají učitelé pořádně zabrat – jedině blázen by si myslel, že to mají vysokoškoláci zadarmo. Spíš mě zaujalo, jak moc sprostě osůbka článek napsala. Podle mě mají být vysokoškoláci dost na výši na to, aby se uměli vyjadřovat líp než levná pracovní síla z východní Evropy.

Když to vezmu od začátku, na vysokou školu se chodí, aby člověk mohl získat vyšší pracovní zařazení, a s tím spojený vyšší plat. V mém okolí jsou 2/3 spolužáků, kteří vysokou školu zkoušeli. Teď otázka: kam ty vysokoškoláky chcete zařadit? Lidí s takovým vzděláním přibývá, a ani jeden nešel studovat „výšku“ na to, aby pak šel pracovat někam do výroby, nebo se živil jako řemeslník. Když se vám 2/3 lidí „uklidí“ na vysokou školu, a následně na úřadech práce nechce brát níž zařazené pracovní nabídky, divíte se, že vznikají ošklivé hlášky na adresu vysokoškoláků? Vždyť jste nešli studovat, abyste pak pracovali za základní plat u pásu – to je jasné. Ale dotaz: když je vás tolik, kde chcete vzít všichni náležitě ohodnocenou práci?

Neohrazovala bych se proti názoru, že člověk na vysoké škole získává čas na vlastní profilování. Je lež, že je dospělý člověk hotový v osmnácti letech. Vemte si, kolik z vás si v patnácti ještě nedokázalo ani představit, čím v budoucnu být. Vybíraly se různé „univerzálnější“  varianty, které seděly naturelu dítěte, které by se časem zvládly napasovat na rozvíjející se zájmy a potenciál. Je bláznovství myslet, že z té univerzální varianty má člověk najednou jako mávnutím kouzelného proutku jasno, a po těch čtyřech letech na střední škole má přesnou a jasnou představu.

Dost často se stává, že má jasnou představu – o tom, co by chtěl vystudovat. Literaturu, počítače, elektroniku – během těch čtyř let se začnou probouzet antény, které se měly probrat v patnácti letech, a člověk najednou nachází výraznější obrysy svého dalšího směřování. Vysoká škola je v tomto směru jedině logická volba. Z většiny středních škol se jde dostat prakticky kamkoliv, pokud si člověk mákne, a vysoká škola je de facto první volba studenta, která vychází doopravdy z chutí a preferencí dotyčného člověka.  Sprosté výpady na adresu trollů považuju nehodné  vůči úrovni, na které by vysokoškoláci měli být. Ano – MĚLI by být …

Reakce na článek

Vysoká škola není sranda – Amia

 

Advertisements

One thought on “Trable s výškou

  1. Já tu její sprostotu nevidím zas tak tragicky 🙂 Pár „do píči“, „sere“ a tak. Představ si, jak člověk mluví, když je fakt naštvanej a nebere si už servítky. Jazyk může krásně vyjadřovat ani ne tak úroveň mluvčího jako úroveň emocí, které zrovna prožívá. Pravda, já takhle nemluvím, ani když jsem vzteklá, ale to není mou VŠ, to je prostě mým naturelem 🙂 Poslední dobou to ve společnosti vře. Štěpí se na různé skupiny, které proti sobě dost nevybíravě vystupují. To, že lidi podléhají emocím, je nasnadě. Problém podle mě není ani tak způsob vyjadřování, který je přímo daný vybuzeným emocím, jako ty vybuzené emoce. A ty jsou dnes hodně hodně turbulentní. Pravda, láska, student (ještě navíc humanitní) a ostatně kdokoliv, kdo nás „okrádá“, a „koho živíme“ jsou dnes na odpis. To je tak, když se peníze povýší na modlu, a zatímco humanitně vzdělaný člověk na to kouká s nadhledem, protože ho money nikdy tolik nezajímaly, tak nejvíc to odnesou právě ti, pro které byly vždy money důležité. Najednou koukají, kam to vede… a pochopitelně se jim to vůbec nelíbí!

    To se mi líbí

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s