Poslední pokus

Hromada očekávání a plánů je nakonec záležitost, která člověku podtrhne nohy. Řekne si pak: „Tak to bude poslední pokus!“ a následně svoji cestu přestává poznávat. Skládají se k sobě drobné krůčky jeden za druhým, a kde se vzala tu se vzala, rýsuje se cestička, která nakonec přece jenom vede vytouženým směrem. Kde se vzal ten rozdíl? Proč si zapálený amatér tolikrát natluče pusu, a proč člověku sepne tolik věcí teprve až když si řekne: „Naposledy tu zkusím, a buď to vyjde, nebo ne“ ?

Mluvit o intuici a vnitřním vedení je hezká věc, ale s praktickými záležitostmi to člověku moc nepomůže. Jsou věci, které se vymeditovat nedají, a jeden jim musí jít naproti vlastním aktivním hledáním, popřípadě návštěvou člověka, který poradí a tuší, co s tím. Často se člověk nechá nekontrolovatelně zapálit pro záležitost, která se mu zvenčí neskutečně líbí, ale už si nesežene data, která by mu napověděla, co očekávat od té každodenní rutiny, co je s  jeho aktuálním zdrojem vášní spojená.

Když si člověk upřímně dovolí „poslední pokus a kašlu na to“ , už to nemá nic společného s tím posednutím, které za to všechno vlastně může. Člověk má v sobě kromě toho pozlátka zvenčí všechna potřebná data, která pomocí systému pokus-omyl-náhoda seskládal ve svých extatických pokusech, a najednou v sobě objeví klid a zdroj, co jej vede po daleko střízlivější cestě, než bylo to zaslepené bláznění, které jednomu imrvére našeptává „skočdotohoskočdotoho“ až do zblbnutí.

Jenom se ten „poslední pokus“ musí myslet vážně upřímně. Tak upřímně, aby do něj člověk investoval všechno svoje úsilí a celou svoji myšlenkovou kapacitu. Aby si nenechával zadní vrátka a stejně podvědomě neříkal, že to s tím koncem nevypadá zas tak žhavě …

Advertisements

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s