Jak efektivně pouklízet

V souvislosti s vyházením půlky vlastních věcí člověka napadne aktuálně prudce moderní minimalismus. O tom to ale není. Víte, jak se jednoduše zbavit nepotřebných věcí? Malováním 🙂 .

Vymalovat průměrnou místnost znamená vystěhovat všechny věci (ideálně do krabic na půdu), vynést nábytek, vyšůrovat všechen pětiletý prach (zapadlé kouty od posledního malování), vymalovat, nastěhovat zpátky nábytek (aneb „Jak dostat ježka do klece“ , jenom ve větším), a naposled snést z půdy všechny ty krabice a nastrkat to všechno zpátky.

Tolik k teorii. V praxi si většinou necháme nezbytné minimum dole, a po malování si sundáváme z krabic na půdě zrovna to, co nejvíc hoří. Z pěti krabic tam dvě zůstanou, i když vám dole nepřipadá, že by ke štěstí mělo něco scházet. Ty knížky o minimalismu to ani nemyslí zle.  Jenom jim v úvodu chybí to nejzásadnější – pusťte se do malování, abyste ty krámy  vystěhovat museli 🙂 . Pak už je to všechno s tím citovým a užitkovým vztahem najednou jasné.

Čekat rok, abychom mohli vyhodit to, co za celý rok nepoužijeme?  Já bych chtěla vidět člověka, který si to zapamatuje 🙂 . Nedokážu si představit, že si v prosinci budu pamatovat, co jsem od ledna použila jednou nebo dvakrát ( = nechat, můžu ještě potřebovat) , a co jsem nepoužila ani jednou ( = vyhodit) . Ty Japonky na to asi mají lepší mozek; já bych si snad na každou věc musela dělat čárky.

Vynést všechno na půdu je už jiný level. I když si po malování snesete krabice dolů k roztřídění,  stejně nestačíte zírat na to, kolik věcí stíháte narvat do tak malého úložného prostoru. Nejdůležitější věci jdou první, takové ty „občasníky“ , které člověku ještě něco říkají jdou ucpat díry, a co s tím zbytkem? Převracíte to v rukách, marně přemýšlíte, kde jste to vzali a v konečném stádiu to skončí zase zpátky v té „úklidové“ krabici.

Je docela jedno, bavíme-li se o špajzu, obýváku nebo pracovně. To vyklízení a následné „vracení do normálu“ mívá velice podobný průběh. Nevíte, co s věcmi? Zkuste vymalovat byt 🙂 .

Advertisements

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s