Blog 2.0

V první řadě bych ráda uvedla, že blogování pro čistý zisk se z psaných sfér poměrně dost odklání. Komentářů ubývá a nárůst nově vzniklých blogů už také není tak rychlý jak býval. Blogování pro výrobky za recenzi a pro čistý kalkul se přesouvá spíš na Youtube, protože tam se teď soustředí velká část všeobecné pozornosti. Youtube má daleko větší fanouškovskou základnu, a abyste v současné době mohli zakládat blog, měli byste vědět, co chcete psát a dělat to ryze z touhy po psaní, protože v opačném případě vás to přestane hodně rychle bavit. Když píšete, protože vás to baví, jednoduše vymýšlíte články. Pokud vyhlížíte na Toplistu statisíce a nervujete se z nulových komentářů, s tím, že budete pořádně psát až se na blogu někdo objeví, hodně rychle vás celé blogování přestane bavit 🙂 .

Stejně jako je k smíchu představa, že jeden člověk zvládne svůj vlastní web (včetně správy svojí domény a s ní spojených serverů) stejně jako když spravoval blog, je úsměvná myšlenka, že jako bloger nemusíte umět základy grafiky. Cit pro design, pro základní prvky a pro jakousi užitkovost by bloger měl aspoň v základních obrysech načíst. Není ostuda nechat si poradit od profesionálů, popřípadě na záhlaví použít službu typu Canva.com a nechat bílé okraje stránky. K webu grafická podoba patří, a umět si s ní poradit, případně sehnat člověka, co si s tím poradit umí patří k práci blogera úplně stejně, jako když má nezávislý web jeden server na texty, druhý server na obrázky, třetí server na hudbu a videa, každý server má potuplovaný skrz výpadky a úkolem webmastera, vlastnícího nezávislý web je udržet všechny servery v chodu. Z toho plyne, že ke svému vlastnímu nezávislému webu potřebujete ještě jednoho administrátora, který se postará o každodenní opečovávání serverů. To platí pro absolutně nezávislé jednotky, a nejvíc mě baví, když si nějaký bloger myslí, že absolutně vlastní web zvládne levou zadní sám, tak jako zvládal blog 🙂 .

Pokud máte blog a přemýšlíte, jakým směrem jej víc zlegitimizovat a protlačit do profesionálnější  kategorie, tak bych se mimo pravidelnosti článků zaměřila i na samotnou podobu. Zavedené stránky jsou dobrým vodítkem, kde asi jsou trendy a jak by všechno mělo vypadat. Je povolené předělat si inspiraci k obrazu svému a je povolené hrát si tak dlouho, jak uznáte za vhodné. Je to váš život a váš blog. Ze svých zkušeností z devíti let blogování důrazně doporučuju následovat vlastní zájmy, i když se v postupu času budou nějak měnit.

V současné době radím začít s blogováním jenom lidem, které táhne psaní. Čas sesypávaných blogů, sestávajících z fotek různě ze sítě a kopírovaných článků je dávno pryč. Nechci si tím pouklízet potenciální konkurenci. Jenom vidím, jak houfně opadá zájem podílet se na obsahu sítě. Čtenáře baví spíš „konzumovat“ , číst to, co jim autoři předloží, bez toho, že by se sami spolu-podíleli svými komentáři, a jak je známo, častým stimulem začínajících blogerů je právě touha po zpětné vazbě.  Psát proto, že vás to baví znamená, že budete mít obsah, který mohou uživatelé internetu prohlížet. Čekat, až vám někdo na stránky začne odepisovat může trvat dlouho a nemusíte se také dočkat. Neberu to jako negativum nebo jako špatnou věc. Prostě jenom popisuju fakta tak, jak jsou.  Kolik jsem už viděla blogů zrušených z důvodu: „Balím to, nikdo mi tu nic nepíše zpátky“ . S takovým přístupem z vás bloger nebude 🙂 . Musíte najít svůj vlastní zdroj, kolem něhož bude samotný blog žít.

Advertisements

5 thoughts on “Blog 2.0

  1. Komentáře asi píší hlavně další blogeři. Je-li jich méně, tím méně asi komentářů? Poslední dobou mám pocit, že mi sice roste čtenost, ale klesá počet komentářů 🙂 Vlastní web s doménou a hostingem jsem nakonec byla donucená se pořídit taky. Je to tedy jen kvůli jedné stránce. Zatím. Tak doufám, že s tím nebudou nějaké velké problémy.

    To se mi líbí

      1. No, přes Endoru mám doménu i hosting a jedním kliknutím jsem si zas stáhla wordpress. Nakonec zase tu šablonu, kterou znám. nějak mě jiná neoslovila 🙂 jen jsem zjistila, že nemám třeba statistiky jako na blogu 🙂 Ale to zatím nepotřebuju řešit.

        To se mi líbí

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s