O konspiračních teoriích

ruzicka
Už nějakou dobu si všímám, že weby zaměřené na konspirační teorie jsou vlastně další mainstream. Abyste mi rozuměli, autoři většinou jako najatí kopírují a přepisují články, které se na síti a v knihách objevily už aspoň stokrát, nepřidají k tomu žádný vlastní názor nebo autorský vklad a tvrdí o sobě, že jsou „na stopě svržení Matrixu“ . Vzhledem k tomu, že vám nejběžnější konspirační teorie odvypráví bez přípravy pomalu i dítě, je úsměvné, jak moc vážně to stále někteří berou.

Vytýkají nám, že jsme hloupé stádo, které jenom bečí. A sami přitom jako další smečka  bezhlavě přejímají kodex, který se vyskytl jako alternativní východisko pro ty agresivnější nebo paranoidnější. Konspirační teorie jsou považovány za  tutlanou pravdu, ale už nikdo se neptá, jak je možné, že se data dostala ven, když jsou „ONI“ schopní a ochotní odstranit každého, kdo by chtěl s něčím takovým vyjít na světlo.

Obecně trendy kolem konspiračních teorií svědčí spíš přepisování a přejímání, než kritickému myšlení. Můžeme si z nich vzít abstraktní fakt, že je všechno jinak, ale že by někdo vedl konspirační teorie ke konečnému rozuzlení? Některé „co by kdyby“ šarvátky jsou už tak rozjeté, že je nemožné zveřejnit „správnou odpověď“ tak, aby ji vzali na vědomí úplně všichni obeznámení. I kdyby se nejednalo o média, ale o kolegu – konspirátora. Kdyby se náhodou trefil a podařilo se mu svoje teorie nezvratně dokázat, znamenalo by to úhyn dotyčné konspirační teorie? U těch relativně nových možná, ale co s tím zbytkem, který už patří ke zlatému fondu konspirací? Voynichův rukopis? Turínské plátno?

Stejně jako boj ještě neznamená, že musí taky někdy skončit, a že cílem není jenom nekončící bitva, tak i konspirace tíhnou spíš k přestřelkám bez vítězů a poražených, protože chybí chuť dostat se danému jevu na kobylku. Zájemce žene touha opakovat do zblbnutí už milionkrát řečené, a když se už objeví někdo s upřímným hlubším zájmem, utopí se v davu hlasů. Konspirační teorie nejsou chytré řešení, jak se dostat „Systému“ na kobylku. Konspirační teorie jsou totiž zase jenom další Systém …

Advertisements

2 thoughts on “O konspiračních teoriích

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s