Zákopové války v diskuzích

Extrémní „zákopové války“ v diskuzích se mohou vylíhnout z těch nejnevinnějších vět. Když mluvíme v realitě se skutečným člověkem, máme odezvu ve skutečném čase. Jak začnou vášně vřít, kolikrát si navzájem skáčeme do řeči. Proto se vášně mají čas trochu třídit a usměrňovat. Kdežto na internetu může druhý reagovat teprve až je naše reakce odeslaná. Máme čas a prostor vysypat všechno, co máme na srdci, a všechno, co jsme nabalili cestou z ostatních komentářů.

Oficiálně bychom mohli říct, že obsah internetu komentují dva typy lidí. První typ jsou blogeři a youtubeři. Osoby, které mají vlastní blog nebo Youtube kanál, a přesně podle hesla: „Být vidět“ hledají stránky, které by jim mohly hodně pomoct. Přiznejme si to – veliká část komentářů od blogerů má v hlavičce vyplněnou adresu na web, případně se dá prokliknout na profil. Vím o několika blogerech (třeba aktuálně neaktivní Gabriele Doležalové, která v současné době není blogerkou, ale full-time vizážistkou) , kteří si návštěvnost získali jinak než komentováním, a sami přiznávají, že sami cizí obsah nikdy nekomentovali. Pár jich je, ale většinou je výměna komentářů z půlky „výměnný obchod“ mezi blogery.

Druhý typ lidí, kteří komentují na internetu, jsou osoby, které mají na dané téma vyhraněný názor. Ať už je ten názor extrémně dobrý (sluníčkáři a osoby, které v minulých dnech běhali po Praze s vlajkami Tibetu) , nebo extrémně odmítavý (hejtovací války u každého druhého příspěvku na Facebooku; ať už je tam kotě, co se vozí po mopu nebo odkaz na politickou diskuzi, pokaždé se to zvrhne ve slovní fotbal s hlavami „utečenců“ ) . Aniž by to mělo vyznít jakkoliv zle, člověk, který má průměrný názor a nepohybuje se v blogové sféře má málokdy potřebu psát něco na internet. Naše svoboda projevu nyní automaticky znamená, že začali být neskutečně vidět právě hulváti a sluníčkáři. Černá a bílá. Dva extrémy, mezi nimiž „průměr“ velice rychle zapadne, a ještě spíš se nakazí averzí a vztekem.

Vemte si třeba, že testujete na kameru nový makeup, který jste na obličeji ještě neměli. Trochu risk; člověk nemůže vědět, jak to bude vypadat. Ve videu vyjde najevo, že je podklad úplně žlutý jako citron, nebo jako jeden z odstínů pěnového makeupu v pumpičce od Maybelline. Tutorial má být na líčení s modrou matnou rtěnkou, tak to vyjde jako žlutý obličej, trochu zkorigovaný světlým korektorem s růžovým podtónem, na němž trůní modrá barva na rty. Já se omlouvám, ale jak chcete po extrémistech v diskuzích, aby vám nezačali nadávat skrz beznadějně žlutý obličej a tmavě modré rty? Vždyť na to nemají mozkovou kapacitu …. (aniž bych chtěla být hnusná) .

Když jsem začínala blogovat, první dva roky pro mě byl úspěch blogu měřený v počtu komentářů pod článkem, a veškeré moje snažení směřovalo komentářovým směrem. Poté, co jsem u několika svých projektů za nějaký čas pokaždé zakotvila u návštěvnosti mezi šedesáti až sty přístupy za den s minimem komentářů jsem zjistila, že to s tou interakcí nebude tak žhavé. Vemte si „slavné“ blogy – buď ách, ích, óch, nebo nadávky, se kterými si bloger od blogera radí jinak. Někdo to nechává, a druzí píší, že ze sebe nemá dělat „konstruktivního blbce“ , někdo to maže a druzí pokoutně prohlašují, že to tam vypadá jako v chrámu bohyně Yindy. Teď si vyberte. Nemůžeme čekat, že v ideálním případě nám na blogu nic takového nepřistane. Na to se spoléhat nedá; spíš si můžeme vsadit na to, že za normálních podmínek nás budou buď blahoslavit, nebo srážet – ale nic mezi tím a bez návaznosti na obsah, který zrovna vytvoříme.

Jistota je mezi tím jediná: čím víc výlevů, zaměřených na nespravedlivost a negramotnost trollů, tím vyšší pravděpodobnost, že nás ostatní předběhnou. Takže grácii Pařížanek (teď se mi ta kupka knížek na téma „styl Pařížanek“ bude hodit) , a směle do boje 🙂 .

Advertisements

3 thoughts on “Zákopové války v diskuzích

 1. Zapomněla jste na další možnosti – např. blogeři komentují, a přesto si chtějí (slušně) „pokecat“ – mnozí se i osobně, byť letmo znají (anebo se znají tak dlouho, že už je to „jako doma“). Tudíž se klidně i pohádají – a příště se v klidu sejdou.
  Co se množí nyní – objevují se typy „všechno znám“ – fauly jsou jim vlastní – dílem je nepoznají, hlavně je nepřiznají .. dokáží rozvrátit (otrávit) i hezkou „diskuzní“ skupinu.

  To se mi líbí

   1. to není pocit, to je fakt. Hlavně od doby, kdy „blog“ nutně musí mít kvůli imádž pomalu kdekdo :/ Nejvíc „miluji“ týpky, co zakáží komentáře na blogu, ale povolí si je „na Fejsu“ 😆

    To se mi líbí

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s