Žonglování se jmény

Když přicházíme na svět, většinou důvěřujeme rodičům a jejich vrozenému citu pro výběr jména. Někteří dokonce tvrdí, že se mimčo rodí do těch správných vibrací a těm správným lidem; tak, aby dostalo „to svoje“ jméno. Na internetu se začínají množit případy, kdy si člověk chce změnit jméno ne proto, že by se mu některé jiné začalo líbit daleko víc, ale z úplně jiného důvodu: posmívali se mu ve škole.

Teď schválně: kolik dáte dohromady školních posměšků, ve kterých figurují jména? Na to svoje bych mohla zmínit: „Andrejica opica“ , což ukazuje, že i u novějších typů jmen jsou „děti“ schopné upravit svoji slovní zásobu tak, aby říkanka sedla. Měnit si jméno jenom skrz tu říkanku? Nepřichází do úvahy. Vyrostla jsem ještě v generaci, kterou v hodinách VT (výpočetní techniky) učili v „desateru internetu“ něco o ochraně soukromí a nesdělování údajů na webu, tak jsem si z čistě soukromých důvodů vymyslela přezdívku, pod kterou funguju; mám ji ale pořád jako „alter ego“ . Nemám nic proti tomu, když někomu jeho webová identita sroste s jeho vlastní natolik, že se rozhodne přejmenovat. Jaký má ale význam přejmenovat se jenom pro to, že mi Andrea připomíná Opici ze základní školy?

Možná to zní směšně, ale znám až moc případů přejmenování člověka, kdy jsou ve hře školní posměšky. Obě to jsou blogerky. (Blogy jsou vůbec krásný zdroj. Takovou Otmílii člověk ještě chápe – každému se líbí něco trochu jiného) . Přejmenovávání, kde je jako hlavní důvod hned na prvním řádku uvedený posměšek ze základní školy u mě nějak ztrácí váhu. Velice zjednodušeně, jde tady o moje vlastní sebevědomí. Pokud si chci vážit sebe samotné, ale brání mi v tom básnička ze školy, asi v sobě ono téma posměšků nemám dostatečně zpracované. Cizí lidé by neměli být důvod ke změně.

Také bych chtěla dodat, že u obou blogerek se stalo, že se jejich internetové alter ego dostalo na takovou úroveň, že bylo u dotyčných dam daleko lepší začlenit jej i do reálu jenom skrz „obchodní záměr“ . Obě dámy jsou už tak známé a tak mediálně profláklé, že se tady nebavíme o dvou identitách – jedné reálné a jedné krycí z bezpečnostních důvodů, ale jedná se tady de facto o jediné „alter-ego“. Že obě blogerky jako hlavní důvod změny jména uvedly výsměch spolužáků považuju za nešťastnou formulaci vysvětlujícího článku, a proto píšu i tento článek.

 Nedělám si iluze, že trollové zvládají číst. Jenom si chystám půdu pro případné nadávky v komentářích ze strany obou dotčených kotlů, mám-li použít metalovou terminologii 🙂 .  

Učit mladé holky, že je v pořádku před nadávkou utéct pomocí změny jména nepovažuju za vhodné. Známí blogeři mají v dnešní době velikou moc formovat názory čtenářů, a pokud je formují směrem ke srážení svojí vlastní osoby, něco je tady špatně. Stejně tak by si každý měl uvědomit, že jméno je zásadní otisk v naší identitě. Ty nešťastné říkanky byly, jsou a budou a je hloupost vyvozovat z nich jakékoliv důsledky.  Když člověk nemá rád svoje vlastní jméno, nemá rád ani sám sebe, a fakt, že je něco „zastaralé“ a „směšné“ většinou člověku podsouvá okolí. Pokud je nositel dostatečně sebevědomý (je si vědomý svojí ceny) , přátelé budou časem respektovat i anachronismus.

Advertisements

2 thoughts on “Žonglování se jmény

  1. Dětské říkanky byly, jsou a budou. Nezmění se to. Ti prckové nějakou vymyslí na každé jméno, co jim přijde do pusy, jsou prostě takoví. Děti jsou necitlivé a někdy až nepříjemně upřímné, každý si tím musí projít. Změnit si jméno z důvodu jakési osobní „značky“ je ještě pochopitelné, za mě je ale lepší varianta si to jméno přidat, než si ho úplně změnit. A navíc… proč nepoužívat pseudonym? Je to jednodušší a člověk si přece jenom uchrání nějakou tu špetku soukromí, když už si vymyslí nějaké to alter-ego.

    Liked by 1 osoba

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s