Představa, sen, lucidní snění

Záležitosti, které se nám odehrávají v hlavě mohou působit velice podobně. Představa, sen, lucidní sen – je to všechno přece v hlavě? Člověk snad může ještě rozlišit představu od snu. Představu plně kontroluje, projektuje si, co by se mu líbilo. U snu už výběrová fáze tak vědomě neprobíhá. Ale co s tím zbytkem?

Představa je cvičební aréna pro všechny naše plány. Můžeme si nanečisto vyzkoušet varianty, které nás lákají, a následně pozorovat, jak se při tom cítíme. Bylo by dobré zdůraznit, že u představy nefungují naše smysly; speciálně čich, chuť a intuice.  Když si představíte dnešní ráno, zvládáte do představy zařadit i vůni kávy, výfuky aut, na patře chuť pasty na zuby a to tupé dunění v hlavě, které značí, že „vás tahali“ z postele moc na hrr a moc brzo. Když si naproti tomu vyprojektujete „úplně cizí“ představu, zrak a sluch ještě jde – vidíte a slyšíte, ale co nitro? Takové ty pohyby, které nám během dne radí, jestli se nám někdo líbí nebo nelíbí se nekonají, stejně tak je „hluchý“ i náš nos, a chutnat taky nemáme co. Představy jsou v tomto směru úplně „plané“.

Se sny je to už trochu lepší. Sny nejsou tak „placaté“ jako představy, co se týká našich smyslů. Hovor s druhým člověkem si dokážeme představit daleko živěji, i když se musím přiznat, že jsem ještě nezažila sen, z něhož bych se probudila s pusou plnou slin – že by se mi třeba zdálo o vynikajícím dortu, jehož chuť bych živě cítila v puse. Možná by bylo zajímavé zeptat se ostatních lidí, jak to mají s „chutnými“ sny 🙂 . V každém případě co se týká „planých vizí“ , nejjednodušším vodítkem jsou naše smysly. V jakékoliv iluzi budou úplně hluché. Je to nejlepší vodítko, pokud pochybujete, jestli to, co vidíte je „skutečné metafyzično“ , nebo jenom výplod vaší mysli.

Lucidní snění je odnož snu, nebo je za ni aspoň považováno. Účelem je uvědomit si sebe samotného hned dvakrát – jedenkrát na místě, kde jsem, a po druhé doma v posteli. Uvědomit si to není sranda, zvlášť když máte tak dlouhé vedení jako já 🙂 . Tuhle se mi zdál sen o babičce a našich. Tak jsem si v tom snu ještě říkala: „Jé, to je příjemný sen – ten se mi bude pamatovat velice dobře.“  No nenakopněte se … 🙂 Probuzení ve snu je specifická disciplína; tady to jsou právě naše smysly a přítomnost, co nám pomáhá ukotvit se v dané scéně. Co vidíme, slyšíme, cítíme – je nutné utnout v hlavě proud myšlenek, a zaměřit se na přítomnost. Možná právě proto jsem měla nejlepší výsledky s lucidním sněním po několika dnech, cíleně věnovaných setrvávání v přítomnosti.

Pro odhalování „podrazů“ ze strany nejrůznějších breberek jsou naše smysly jako dělané. Málokdo si všimne, že má v iluzích „úplně tupý“ čich, hmat nebo chuť. Zaměříme se na to, co vidíme a slyšíme, a ten zbytek nám jednoduše uplave …

Advertisements

One thought on “Představa, sen, lucidní snění

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s