Foťák

Ahoj Rhiannon,

v některých případech se vážně nevyplácí jít proti proudu. Už několikrát jsem se přesvědčila, že za jasného slunného dne fotí dobře i krabice od bot. V takových chvílích mě pokaždé láká pořídit si něco na způsob Fujifilmu X10, Olympus SH1, nebo Lumix LX5 .  Co všechno foťák zvládne nebo nezvládne se ukáže teprve, až přijde nějaká výzva. Typicky tma, nebo pohyb ve tmě (čti jako koncert) .

V pátek, 19. února, hráli v kině ve Veselí Flereti. Tak jsme si dopředu koupili lístky, kdyby náhodou bylo v den koncertu vyprodáno, a já si řekla, že když je to v kině, nebudu se s focením otravovat. Vybraly jsme se sestrou místa vzadu, a do kabelky přišla jenom Červená Příšerka – Lumix ZX1, kterému už blbnou vnitřnosti, ale pokaždé se ještě probudí. Nakonec zůstala volná tak půlka míst v nejvyšších dvou řadách, tak i nějaký zbloudilec by se ještě dostal 🙂 .

Ano, celou dobu jsem měla kompakt v ruce, a snažila se něco vymyslet. Z dálky, bez blesku, abych nerušila, a s málo světelnou potvorou. Proč si hraju v jednom kuse na andílka, když jsem ve skutečnosti fotograf? 🙂 . Znovu mi to ukázalo, že přetvářka nemá smysl, a že mě to k tomu focení stejně dostrká zpátky. A že spíš než nový kompakt potřebuju nějaký hodně širokoúhlý objektiv. Největší sranda je, že pevné širokáče se dělají jenom jako rybí oka, a  korigovaná, pořádně široká ohniska jsou dostupná jenom v zoomu. Jmenovitě se mi zamlouvají Tokiny; dlouhodobě pak 10-24 mm . Přišel čas přestat si dělat srandu sama ze sebe, a vzít pár věcí na vědomí 🙂 .

Jenom trošíčku jsem v týdnu vystrčila nos do toho sychrava, a už se mi něco zabydluje v krku. Chodit letošní zimu víc fotit byl ušlechtilý cíl. Ještě lepší bude, zadat si na příští rok pravidelné procházky venku; klidně jenom na dvacet minut. V poslední době jsem už moc velká skleníkovka. Nikam se mi pořádně nechce, protože je zataženo, kovově šedivo, studeno, a odporně lezavo.

Byla jsem v knihovně, a z vypůjčených knížek mám stále rozečtenou teprv tu první. Ne že bych nečetla nic – minimálně posledních pár dnů mám rozečtenou Černou Madonnu od Hardingové ve slovenštině. Teoreticky bych tu triologii měla číst od jedničky, ale já jsem první dva díly četla česky a jenom nevím, jak to dopadne 🙂 . Do jara pomalu rozhýbu i ten zbytek knížek – to by mohlo klapnout …

Lianna

Advertisements

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s