Držíme se nefunkčních principů

Rádi říkáváme, že jsme pány nad vším ostatním v přírodě. Máme možnost logického myšlení, a naše schopnost uvažovat nám dává moc nade vším ostatním. Hodně často platí, že to spíš opakujeme, než abychom to opravdu žili. Rádi říkáme, že máme nepřeberné množství možností a můžeme si volně vybrat. Přesto se naše životy skládají ze stereotypů a naučených jistot.

Navzdory našemu postavení nejvýše vyvinutých bytostí trpíme jistým strachem z toho nepřeberného množství možností, a raději se držíme dvou, tří osvědčených variant, které už známe. Pokaždé neplatí, že jsou ty varianty pro nás nejlepší možné. Stačí nám, že už víme, do čeho jdeme, a bereme to s plusy i mínusy, které se s tou kterou naší jistotou vezou.

Učí nás, že to k životu patří. Slepě a bezmyšlenkovitě opakujeme, že je život boj, že nikdo nemůže mít všechno, že k chvílím úspěchu patří ten stín za rohem, který nám oznamuje, že má všechno svůj konec, a ke každému úspěchu patří také splíny. Opakujeme to bez myšlení; nedáváme pozor na význam  toho, co si přivoláváme do života, a ani by nás nenapadlo, že je to jenom jedna z možností.

Nemusíme hned z nuly usilovat o úroveň šamana. V první řadě bude stačit kriticky zhodnotit všechny naše stereotypy, a vybrat z nich jenom to, co nám prospívá. Je hloupost zrušit pauzu u kávy, protože je káva nezdravá. Pokud pro nás znamená klid a chvíli pro nás samotné, je hloupost nutit se do nějaké „produktivnější činnosti“ , protože to na papíře vypadá líp. To, co nám dělá dobře nemusí být zrovna záležitostí, která by prošla u kouče přes zdravou výživu. Proto jsou i naše stereotypy čistě subjektivní záležitost.

Na jednu stranu je hezké vzít všechno, co je považováno za nezdravé a nahradit to společensky přijatelnějšími věcmi, ale na stranu druhou hrozí, že se z jedněch nezdravých stereotypů uvrtáme do jiných. Náš život je náš vlastní osobitý patchwork, který žádná krabice neobsáhne. Je legrace, že v naší pozici pánů tvorstva umíme měnit svoji realitu jenom tak, že vyměníme jeden extrém za druhý.

Být osobitý chce odvahu. Hledat svoji vlastní směs chce zdravé sebevědomí, která nám pomůže oprostit se od řečí ostatních lidí. I sebevědomí a jeho veřejné projevy bereme jako něco nepatřičného, což nám brání konstruktivně rozvíjet svůj život. Jenže ono to jinak pořádně nejde. Nemějte starosti myslet a vybírat si kousky látek do svojí deky. Vaše vlastní vůle je jediné, na čem v tomto případě záleží.

Advertisements

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s