Jedna řeka dvakrát

Snad ani není ustáleného slovního spojení, které je v médiích využíváno víc. „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“ je bestseller, který ale, bohužel, ti vzdělaní žurnalisté s vysokou školou nejčastěji využívají ve smyslu „Leoš Mareš vstoupil do téže řeky už po třetí“ , případně „říká se , že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Co vás přimělo udělat to?“ . Setkala jsem se na střední škole s jedním ročníkem filozofie, a od té doby nemůžu masově produkovaný tisk číst. Proč?

Přenesme se do předsokratovské doby, do Řecka. Někdo zakotví u Milétské školy, někteří u školy Elejské, podstatou ale zůstává jedno jméno: Hérakleitos z Efesu. Samostatný filozof, s oblibou označovaný přídomkem „Temný“ , je propagátorem myšlenky, že podstatou veškerého života je pohyb. V této předsokratovské době se filozofové snaží najít pralátku, prazáklad, která je zodpovědná za život. Přes oheň a vodu se dostali až k apeironu (smysly nerozpoznatelný, všeobjímající základ); už tehdy se dotkli myšlenky, které v současném moderním jazyce říkáme „éter“ nebo „akaša“ . A Hérakleitos z Efesu ustavil základní životní substancí pohyb.

„Podstatou bytí je dění“ – aneb co se nehýbe, to umírá. Pomalu se dostáváme k onomu, dnes už ustálenému, spojení „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“ . Jak jsme si říkali – podstatou bytí je dění. Pohyb je základ všeho, a jestli je řeka živá, tak se jednoduše „hýbe“ . Nemůžete dvakrát vstoupit do stejné řeky, protože pokud má být živá, tak z hlediska filozofie musí být jiná, než ta řeka, ve které jste byli předtím. Leoš Mareš může moderovat Slavíka kolikrát chce, ale pokaždé je to jiná řeka, jiný příběh.

Pracovat v populárním textu s filozofií je zrádné. Pokud chcete myšlenky použít, musíte je zjednodušit, a mnohonásobným zjednodušováním se zákonitě dostanete až k filozofickému paskvilu. Tentokrát to odskákal Hérakleitos z Efesu, který snad ani netušil, jak moc jeden jeho výrok zakoření v moderním vyjadřování 🙂 .

Člověk si na jednu stranu říká, na co tedy potřebují novináři studovat vysokou školu, když nakonec ve svých textech píší hrůzy takového kalibru. Na co se tou filozofií tyranizují, když ji nakonec neplánují používat? Jedna věc je ozvláštnit si projev; druhá strana je nebavit čtenáře na úkor faktických dat. Vznik automaticky používané fráze „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“ ve smyslu, v jakém ji používáme dnes, považuji za stejně radikální chybu, jako u kosmetických blogerek platbu za články pomocí produktů posílaných zdarma. To by snad mělo být automatické, ale ty blogerky si to tak spískaly samy. Informovanější člověk bude v reálném životě trpět; nemyslím si, že by tento můj článek nějak změnil pohled na tu nešťastnou frázi. Určitě ale bude fajn, vědět o ní něco víc 🙂 .

Článek vznikl na žádost Anchor.

Advertisements

4 thoughts on “Jedna řeka dvakrát

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s