Potíže s kolektivní vinou

Mezi evergreeny konspirátorů bezesporu patří výroky o stádovosti lidstva a nemožnosti jednat sám za sebe jako jedinec. Že se máme zrovna vykašlat na pokusy tvořit vlastní život, protože nás Vesmír semele jako celek, jako jediné lidstvo, a protože jsou všichni zkažení, nemáme nárok žít svůj sen, protože se jeden jediný člověk v tom balastu utopí. Pokud se zabýváte mýty, legendami a příběhy, určitě zvládnete sami vyjmenovat příklady, které podobnému přístupu odporují.

Víme, že Bibli tvoří svazek písemných děl, která prošla církevním výběrem. Víme, že to jsou zčásti podobenství a zčásti kronika, i když nedokážeme přesně říct, jestli je to jenom blbě přeložená a zdlouhavými popisy vykreslená doba mimozemšťanů, nebo jednoduše líčení o výjimečných lidech, kteří se vymykali stádu. Víme, že ta daná Inteligence od začátku s člověkem komunikovala, pokud poslouchat chtěl. Zbytek si stačí jednoduše přečíst.

Sodoma a Gomora byla dvě starozákonní města, která se Bohu znelíbila skrz nevázané chování. Lot jako spravedlivý muž dostal od Boha avízo, že se ta dvě města chystá zničit, že má včas odejít. Lot se zhrozil; co když Bůh spolu se Sodomou a Gomorou vypálí také spravedlivé křesťany? Začali na deseti lidech, a postupně se dostali až k jedinému dalšímu člověku. Že když bude v obou městech jediný další spravedlivý člověk, tak jenom kvůli tomu jednomu jedinému obě města zachová.

Asi tam nenašel nic, a i když je to „jenom příběh“ , můžeme vysledovat, jak to má Vesmír s tou stádovostí. Podobně to funguje s ostatními Vesmírnými zákony. To, co funguje ve hmotě, platí úplně stejně i pro Energie. Představte si, že se přimějete něco udělat se svojí postavou. Přestanete tolik sladit a solit, najdete si pravidelnou sportovní činnost, budete pít dostatek vody kvůli vyplavování nečistot. Myslíte, že se kvůli vaší aktivitě bude spravovat tělo sousedce? Takto to možná zní absurdně, ale podobně absurdní představy lidé běžně věří konspirátorům, kteří tvrdí, že když bude soused celé dny dřít na záhonku, jahody budete sklízet vy. A obráceně – když budete pravidelně uvazovat rajčata a starat se jim o vláhu, nesklidíte vůbec nic, protože sousedovi zarůstají rajčata plevelem, tak není jediný důvod, proč by měla uzrát vám.

V alternativních textech je to celé možná zaobaleno ve výrazech, kterým člověk zčásti nerozumí a zčásti se jich bojí. Proto je tak důležité začít u jednodušších jevů, které si člověk zvládne připodobnit k nějakému ekvivalentu, kterému rozumí a na kterém zvládne určit, jestli je popisovaná věc možná. Konspirační teorie ukazují alternativní cesty, ale jako všechno ostatní si je člověk musí umět rozebrat a zanalyzovat. Konkrétně odrazování od samostatné činnosti skrz zkaženost okolního světa je poměrně průhledná metoda, jak z člověka udělat pouhého konzumenta bez vlastní kreativní energie.

V lednu 2013 se mi velice líbil článek jedné alternativkyně, která na blogu nadávala svým ovečkám, protože jsou tupé, a ona chtěla 21.12.2012 převibrovat do páté dimenze. Jenom kvůli tupým masám lidí se nesepnulo kritické množství potřebných myslí, a ona zůstala na Zemi, kde se jí nelíbí a kam nepatří. Myslím, že teď už zvládnete odvodit sami, co konkrétně mi na daném článku vadilo, jakkoliv zdánlivě rozumně to zní. Pokud máte převibrovat, převibrujete i bez tréninku cizích lidí. Vždycky se dostanete tam, kde máte být. Je to vaše mysl a vaše cesta; není jediný důvod, proč by za vás ta rajčata měl zalévat někdo jiný.

Advertisements

One thought on “Potíže s kolektivní vinou

  1. Já mám s konspiračními teoriemi jeden zásadní problém – místo aby se lidi obrátili do sebe a něco udělali sami se sebou, hledají tam někde venku výmluvy „proč to jako nejde“. A i kdyby ty konspirační teorie všechny byly pravdivé, k čemu mi pomůže, že o tom budu vědět? Kdyby se lidi starali o to, aby nebyli ovlivnitelní, tak se všechny slavní konspirátoři můžou přetrhnout a bude jim to houby platné….
    A ano, převibrovat se a nebýt závislý na okolním světě, to jde i bez mas lidí. Mě se na Zemi sakra nelíbilo a také jsem měla pocit, že sem nepatřím, protože já přece byla ta „dokonalá“ a ostatní mysleli jen na … (dosaďte si všechno to, co je považováno za „nízké“ v nějakém věkovém období). A ejhle, najednou člověk zjistí, že není o nic lepší a že má ještě co dělat, aby „převibroval“ ve smyslu „nefungovat na vlnách negativna“. A konspirátoři sakra vibrují na vlně negativna – to je špatně, tamto je špatně…

    Liked by 1 osoba

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s