Marnost nad marnost

Lidská bytost je dokonalá při hledání zástupných cílů, důvodů a výmluv. Zčásti je to nedostatečný zájem o vlastní cestu, zčásti je to utlumování nepohodlných hlasů zevnitř lidského srdce. Koho by bavilo poslouchat věci, které ani z daleka neodpovídají tomu, jak teď žije? Někdo to řeší tlumícími látkami, někdo workoholismem, ale jediné zůstává: hromada neodkladných drobností, které jednoduše nepočkají.

zarijove-pohlazeni

Vzpomeňte si, co všechno se ve vašem zorném poli najednou objeví, když vám přijde na mysl nedodělaná práce do školy, nebo jiná podobně nepříjemná domácí záležitost. Ne že by to tam dřív nebylo. Jenom to vystoupí pokaždé, když hledáme dostatečně pádný důvod, proč tu práci odložit. Když zůstaneme pořád v tom svém stejném, dostaneme se zase jenom tam, kde už jsme jednou byli. Pokud se chceme na naší životní cestě dostat dál, musíme čas od času překonat sami sebe, i za cenu lokálního nepohodlí.

Marnost nikdy není to, co je důležité pro nás. Jenom to nesmíme přehlušovat vrtáním se v ničem, když sami dobře tušíme, co by naše práce měla obsahovat doopravdy. Co nás vlastně nutí, nepouštět se do zjevného, ale řešit všechny možné prkotiny, které se v okolí naskytnou? Co nám vlastně podsouvá ten pocit lenivosti při pomyšlení na ten jeden konkrétní úkol, který je jako jediný z toho chumlu, co se objevil kolem, doopravdy důležitý? Proč se nám do toho vlastně doopravdy nechce?

Nejčastější důvod pocitu nepohodlí a vnitřního neklidu je nepoznaná záležitost. Cítíme se komfortně v tom, co známe, a jak nás na naší cestě překvapí něco neznámého, nastane problém. Další častý úkaz je vidina toho velkého množství energie, které je zapotřebí na dokončení práce. Nechuť tuto energii vydat hned je většinou důvod, proč raději vydáme objem energie na zástupné práce, než zjistíme, že nás ten původní cíl stejně nemine.

Schopnost rozeznat, co je pro nás doopravdy důležité, se umí zakalit vlivem rozličných energií, útočících na náš vlastní rozum. Vzpomeňme si na blogerky, které nakupují hromady kosmetiky, která jim je ve výsledku k ničemu. Tak naháníme šminky, a přitom by bylo lepší věnovat se celému svému blogu, protože jenom samotné šminky úroveň našeho blogu nezvýší. Ani pokud jsou za tím vším sponzoři, kteří nám posílají výrobky výměnou za pochvalný článek.

Cíl je snadný: zlepšit svůj blog. Ale věnovat se tomu doopravdy chce moc energie, tak to řešíme zástupnými argumenty; nakupovat šminky je jednodušší, než vymýšlet originální obsah. Vymýšlet „něco spešl“ daleko víc bolí. Člověk cítí, že to není úplně v pořádku, ale nic s tím nedělá. Kvantum recenzí se samo o sobě nepostará o kvalitní beauty blog. Ty, které to včas pochopí, jsou později těmi, které v oblasti „růžových blogů“ udávají trendy. Ten zbytek pak jenom brble, popřípadě vytváří v diskuzích na stránkách těch důslednějších bordel.

Blogerky uvnitř své duše tuší, že ten samý úhrn peněz, které dají za velikou hromadu laciných věcí, by jim udělal daleko lepší službu, když by si vybraly pár kvalitních výrobků, určených na míru jejich potřebám. Čím víc tento hlas utlumují, tím vztekleji vystupují proti ženám, které v diskuzích říkají, že je dražší kosmetika daleko lepší řešení. Všechno záleží na stropě, na který ten konkrétní člověk dosáhne. Tady je high-end pro každého něco malinko jiného, v podstatě to ale platí stejně.

Stejné to je s naháněním marností. Je pro nás daleko užitečnější, pokud svoji energii vydáme jednorázově na pokrytí jednoho většího cíle, než na svojí cestě řešit hromadu kravin, které v konečném důsledku stejně nemají valný efekt. Naše energie je věc, která umí přesouvat skály. Pokud si ji nevyplácáme na hlouposti.

Advertisements

3 thoughts on “Marnost nad marnost

  1. V mém osobním, zcela osobním případě, mám dojem, že jaksi funguje: kroužit kolem toho opravdu důležitého, na co jaksi z jakýchkoliv důvodů zrovna v dané chvíli nemám kufr, řešit spoustu jiných hloupostí… ale ty hlouposti se nakonec ukazují jako ta cesta, jak najednou odemknout v sobě cosi, co mi dovolí vstoupit tam, kam jsem se necítila jít, a překonat to lokální nepohodlí :-))

    To se mi líbí

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s