Plníme sny cizích lidí

V průběhu života se učíme kde co. Být milí k ostatním lidem, což v překladu znamená neodporovat jim a poslouchat je na slovo. Všimněte si, že neomalený je ten člověk, který si „dovolí“ říct druhému člověku na žádost „ne“ , s tím, že se potřebuje v první řadě věnovat některé svojí věci. Lidská bytost není primárně vychovávaná k originalitě, ale ke stádovosti. V průběhu školní docházky je nejdůležitější zapadnout a nejhorší, co se může stát je, když vás ostatní nepřijmou mezi sebe.

metalicka

Co na tom, že se z vás časem vyklube power-metalista, a že jste si tedy s lidmi poslouchajícími Kiss Publikum rozumět určitě nemohli? Hromada „outsiderů“ si v duši nese rány z těch několika let života, kdy byl pro ostatní kolem jenom otloukánkem, a jen málokdo se přes to přenese dál. Je v módě zaměřit se spíš ven než dovnitř, proto člověka ani nepřekvapuje, když s ubíhajícím časem začnou z někoho padat nářky na téma, co v životě chtěl stihnout, jaké možnosti chtěl využít, ale nemohl, protože to nedovolily vnější vlivy.

V té změti je složité oddělit svoje vlastní myšlenky od těch cizích, ne tak ještě rozlišovat svoje vlastní cíle od těch, které jsou implantované ostatními. Fotit je jedna věc a makroobjektiv je věc druhá. Pořídíte si foťák, a první co všude slyšíte je, že to, s čím zrcadlovku dostanete, není dost „cool“ , a tím pádem je společensky žádoucí vyměnit to za nějaký dražší („coolovější“) model. Spíš než co chci fotit se naše pozornost obrací k otázce čím to vlastně fotím. I když už nikdo neřekne, že první, co člověk uvidí na hotové fotce, není cena nářadí, ale fotografie samotná.

Esenciální je skamarádit se s nářadím a umět jej využít pro svoje vlastní účely. Časem se začne vykreslovat, co vám chybí doopravdy (světelné pevné sklo na focení potmě), a co je jenom manýra (makroobjektiv na to, co zvládáte doteď i bez něj). Je těžké poslouchat učené řeči ostatních fotografů, tvrdících, že do ceny 20 000 Kč nestojí vůbec žádný objektiv za tu námahu, a ještě těžší je udržet si zdravý odstup a přehled o svých vlastních prioritách. Starat se v první řadě o svůj vlastní svět se v dnešní době nenosí, a chvályhodné vzory se vždycky rozdají pro ostatní, tak proč by měl člověk řešit, jestli je ten cíl, o který usiluje v současnosti, doopravdy jeho vlastní?

Advertisements

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s