11 Když přichází podzim

Když se léto přelomí v podzim, baví mě ta změna počasí. Hlavně v poslední době bývají léta doopravdy žhavá, a nástup podzimu ovzduší příjemně zchladí. Najednou docením tetelení chladného vzduchu, ze kterého ráno až mrazí, a to se nebavím o mlhách, skrz které prokukují první ranní paprsky. To světlo musí člověk vidět – najednou zjistíte, co to všichni fotografové mají s focením brzo ráno. Existují určité druhy světla, které tu fotku dokáží udělat za vás.

Navzdory tomu nejsem ranní ptáče. Od pondělí do soboty chodím od rána do práce, a v neděli jsem se vstát ještě nepřiměla. Možná přišel čas to změnit. Morava po ránu je kouzelná věc a je jenom moje škoda, že jsem si ještě nenašla neděli na ranní focení. Očima ještě nic nezaznamenáte, listí se ještě ani z daleka nebarví, ale podzimní vzduch a nálada v přírodě dokážou říct všechno. Ten klid a to ticho je vzdálené uprášené uondanosti parného léta a z okolí je cítit příprava na zimu. Všechno kolem zpomaluje a zaměřuje se na útulné večery v brlohu či noře, s tím, že studené podzimní počasí zůstává opuštené za nejbližším drnem.

Ta kombinace jasného a pronikavého slunečního světla, živých barev v okolí a ledového vzduchu je kombinací patřící čistě brzkému podzimu. Když se podaří zima bez sněhu, je všechno tak nějak rozházené a napůl odumřelé. Podzim je v tomto jiný. Musím říct, že moje záliba v nástupu podzimu je dílem způsobená faktem, že před velkými vedry se člověk nikde neschová, kdežto před sychravem se stačí obléct. Vedra člověka unaví a utahají. V zimě sice máte sto chutí někde zazimovat až do jara, ale teplá výbava člověku umožní fungovat venku. To v padesátkách na slunci nejde – možná bychom mohli příští rok vyzkoušet protipožární oblek z té stříbrné folie, ale nedávám tomu příliš šancí.

Čučet z okna na už třetí den trvající podzimní déšť je jedno z nejhezčích kouzel, jaká znám. Líbí se mi, když prší. U nás na Moravě se z deště stala vzácná podívaná. Prší u nás jako na příděl, a za poslední roky tady začíná být dost sucho. Podzim je příslibem hromady vody, a když nic, člověk se může aspoň těšit, že jestli má v některou roční dobu pršet, bude to teď 🙂 .

Advertisements

One thought on “11 Když přichází podzim

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s