Pozastavování, přebírání a hnusní práskači

Cítím se podobně, jako když jsem se před časem pokoušela vysvětlit v diskuzi Autorského klubu, proč fotografové řádí, když si do článku bez povolení zkopírujete jejich fotku, i když v článku uvedete odkaz se zdrojem. Jasně víte, že to nikomu nevysvětlíte, ale zároveň vás mrzí, že znáte proč, ale nikdo kolem to nepochopí. Narazila jsem na dotaz, proč má jeden konkrétní autor pozastavený blog. Místo stránek modro bílé oficiální oznámení, že je blog pozastavený, logo provozovatele a víc nic. Automatická odpověď byla, že ti dutí blbci závidí a establishment likviduje nehodící se obsah.

Odkud jenom začít. Už jsem tady psala, kolik blogerů má časem problém psát jejich vlastní články. Že se stává, čím vyšší čísla u návštěvnosti, tím vyšší poměr okopírovaných článků. Ano, většinou mívají pod článkem odkaz na původní umístění, ale to je totéž jako s těmi fotkami, o kterých jsme se bavili na začátku článku. Některému autorovi se jednoduše nelíbilo, že bloger převzal jeho obsah. Jedna česká blogová služba si učí ovečky, že když pod něco hodíte odkaz na původní zdroj, je to všechno v pořádku. A ovečky se posléze diví, když skutečný autor článku začne řádit. Když se slušně pokusíte vysvětlit, co je na podobném přístupu špatně, jenom zacpou uši a řvou dál.

Ať už se jedná o fotku nebo o text, nemusíte nikde nic nahlašovat ani registrovat. Okamžitě se ke článku váže vaše autorství a je jenom na vás, jestli článek nebo fotku dovolíte sdílet. Na internetu neplatí, že obsah není nikoho, protože je volně přístupný. I když na internetovou etiketu kašlou i komerční zpravodajské weby, které mívají pod obrázky: „Zdroj: Internet“ , nebo: „Zdroj: Google“. Dostali jsme se do stádia, kdy není možné rozumně komukoliv vysvětlit, proč není Internet ani Google odpovídající zdroj. Jak Internet, tak Google jsou vyhledávače. A vyhledávač nemůže nic vlastnit, může jenom hledat.

Blogeři se řídí příkladem masmédií a každodenní praxí zpravodajských webů. Nahážou si na blog hromadu článků, opatřených nápisy: „Zdroj: Internet“, a pak se diví, že jim někdo znepřístupní blog oficiálním oznámením, že byl blog pozastaven, protože buď zveřejňuje materiál ukradený jiným autorům (sic!), nebo odkazuje na nezákonný obsah (warez a spol.), nebo propaguje zakázaný obsah (všechny ty věci ohledně rasismu a spol.) . Když vám někdo závidí a vy máte na blogu výhradně svoji vlastní práci, každým jedním písmenkem počínaje a každým posledním pixelem obrázku konče, nikdo vám nemůže nic zablokovat z důvodu porušování pravidel služby. Pokud na vás má někdo pifku, a vy si dáváte na blog obsah zkopírovaný odjinud, už to záminka je. Jak jsem psala výše – nikdo nemusí nic registrovat; tím, že to napsal nebo vyfotil, je to automaticky jeho. A žádný odkaz na konci článku vás nezachrání.

Samozřejmě zní daleko líp, že jste na blogu zveřejňovali super tajné informace, které chce ultrasvětová supervláda zakamuflovat. Nikdo vám na veřejnosti nepoví, že kradl články jiným autorům, a teď se ucho od džbánu utrhlo. Můžete se vztekat, že je to všechno těžké. Pořád platí, že blogování není pro každého. Blogování se vám může líbit, ale když neumíte psát, budete s tím mít jenom trable. Znova opakuju: blogování není pro každého, a kopírovat cizí obsah je ta nejjistější cesta, jak jenom čekat na to pomyslné ucho, které se má zákonitě utrhnout.

Související články

Jak blogovat a nekrást
Let’s blog: Kde vzít nápad na blog

Advertisements

One thought on “Pozastavování, přebírání a hnusní práskači

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s