Let’s blog: Kde vzít nápad na blog

Pár let zpátky se blogy celkem rozmohly. Byla celkem zábava sledovat, jak si kdo povede a kam to dotáhne. Kreativita jaksi není samozřejmá výbava, která náleží k pěti gigabajtům místa na obrázky, a hromada blogerů nepřijde na způsob, jakým by u něj na blogu šla vykřesat jiskřička originálního náboje. Část blogerů bere blogování jako náhradu za uvadající žurnalismus. Druhá půlka už tak jasnou představu nemá a ohledně blogu vaří z vody.

Že se vám blogování líbí ještě neznamená, že musíte blogovat taky. Když si zamilujete balet a budete mít metr osmdesát na výšku, také z vás baletka nebude. První zásadní podmínkou je psaný projev a úroveň použitého jazyka, ať už budete psát česky, nebo anglicky. Čeština jako jazyk má svá konkrétní pravidla, a ta nejdou porušovat jenom pro to, že dvě třetiny lidí kolem vás hovoří mixem zjednodušené češtiny a počeštěné angličtiny. Proto je nepřípustné, aby bloger v článku psal, že je mu gramatika a větná stavba u nosu, protože je to složité a nedá se to pochopit. Ano, můžete napsat text bez mluvnické chyby, který bude nudný, ale cesta ke čtivým článkům vede přes zvládnutá formální pravidla.

Vize je důležitá součást většiny dlouhodobých projektů. Proto je vždycky lepší, pokud aspoň náznakem víte, kolem jakého tématu by se váš blog měl točit, případně kam byste to s blogem chtěli dotáhnout. Není na škodu mít vzory. Vyberte si od nich to důležité, co upoutává právě vás, a vytvořte si z toho svůj soukromý miš maš, okořeněný hrstí vaší vlastní osobnosti. Není ostuda začít jako inspirace několika různých blogů. Jenom to nesmí přerůst v kopírování daných blogerů a vykrádání jejich práce. Časem zjistíte, jestli vás to baví a kam byste se sami chtěli ubírat.

Adresu zvolte spíš jednodušší a česky. Uvědomte si, že každá lidská bytost se rozvíjí a o blogerovi to platí dvojnásob. Postupem měsíců budete mít v archivu hromadu „perel“ . Vždycky můžete menu vytvořit ručně a přidat do něj jen aktuálně používané, zcenzurované rubriky. Málokdo prochází důsledně archivy až do konce a pokud v menu zrušíte ke „hříchům“ přístup, bude to pro vás lepší. Obecně je výhodné články nemazat, abyste vyhledávací roboty nezahltili hromadou nefunkčních odkazů. Až by někdo přes vyhledávač přišel na váš blog s hláškou „článek neexistuje“, bylo by to pro vás horší, než kdyby si ten jeden „hřích“ přečetl a pak se proklikal rubrikami, které jste mu v menu naservírovali vy sami.

Vyhnout se ostudě je lákavé. Obecně ale nefunkční stránky čtenáře odrazují, ať už nefungují z jakéhokoliv důvodu. Proto raději dřív myslete, než něco zveřejníte, ať nemusíte příští den, „po vystřízlivění“ , mazat. Spousta úspěšných blogerů přiznává, že cizí články skoro vůbec nikdy nekomentovali. Návštěvnost se nedá vyotravovat, tu si můžete jenom vypracovat. Časem zjistíte, že péče o blog je vlastně druhé zaměstnání, a že se příliš odbýt nedá. Tehdy se ukáže, kolik z duše blogera v sobě máte a jestli vás to bude vážně tolik bavit.

Blogování vlastně nemá cíl jako takový. Je to jedna cesta, podobně jako život. A podobně jako život bude mít zatáčky a epizody. Proto je nerozumné pořizovat každé epizodě vlastní blog. Internetové stránky takto nefungují, a než se začnete pořádně prosazovat, aktuální téma vás přestane bavit a vy založíte nový blog. Dopřejte si luxus jediného archivu. Věřte zkušené blogerce, která měla archivů hromadu 🙂 .

Související články:

Typy šablon a výběr designu
Vypěstuj si značku
Komentáře, svoboda slova a cenzura
Stránka a text

Advertisements

4 thoughts on “Let’s blog: Kde vzít nápad na blog

  1. Nejdůležitější při blogování je nelámat věci přes koleno. Blogování je zábava, ne povinnost… Mám jeden jediný blog osm let a nemám potřebu zakládat jiný. Jen na Webnode jsem založila před lety foto galerii s uzavřenými komentáři, prostě JEN galerii. Ale blog mám pořád stejný .:).

    To se mi líbí

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s