Pobyt ve tmě aneb Jak se kruhy uzavírají

V dnešní době se začíná rozmáhat žhavá novinka – léčení tmou. Zavřou vás do absolutní tmy a ticha. Do takového klidu, že uslyšíte i činnost svých vlastních orgánů. Existují lidé, kteří by se z toho dokázali klidně zbláznit. Nejsme zvyklí přebývat  v absolutním tichu. I když jsme v přírodě, slyšíme ptáky nebo vítr. Naprosté a dokonalé ticho bez ničeho je  celkem vzácná komodita.

Ticho jako prostředek pro hledání sebe sama použil i v knížce „Kurandera“ autor Mamani Hernán Huarache. Dívka se musela změnit v „Ženu“ a jedním z úkolů bylo strávit několik dní hluboko v masivní skále, kterou příroda vytvořila z kamene, který navíc pohlcuje zvuky. Když si uvědomím, kolik lidí má veliké potíže byť jenom vypnout rádio a televizi a zůstat tak, pak by terapie tichem měla na současné obyvatelstvo podobné účinky jako totalitní zavírání vězňů do naprosté tmy. Vězňům se měla zlomit psychika a když se dívám kolem, vůbec nepochybuju o účinnosti podobného mučení.

Proto si rozhodně myslím, že by ani komerční pobyty ve tmě neměl brát člověk na lehkou váhu a vystavit se podobné zkoušce jenom v případě, že se cítí vnitřně připravený. Ale i přesto to musí být zajímavá zkušenost – čtyři dny se řídit jenom hmatem a neslyšet vůbec nic. Slabé povahy by z toho mohly zešílet, to je pravda, ale pro ten zbytek by to mohla být důležitá součást cesty vpřed.

Lehčí přípravná varianta je důsledně vypínat televizi, rádio a hudbu a zůstat jenom sám se sebou v prostředí naší civilizace. Nejdřív doma ve městě, později na dovolené někde stranou v prostředí, kde je větší klid. Rozhodně si myslím, že i to už bude pro moderního člověka solidní zabíračka:-).

Advertisements

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s