Místo jednoho hradu čtyři vzdušné zámky

Asi se v dnešní době máme vážně dobře. Proč jinak bychom si mohli dovolit neustálé fantazírování a podmiňování vlastního štěstí vlastní pěveckou kariérou, modelingovou smlouvou, superbohatým ženichem nebo kompletně předělanou postavou? V našem koutku Evropy máme relativní klid a zemětřesení, tornáda a permanentní vyvražďování se od nás už nějakou dobu drží stranou. Tak začínáme usínat na vavřínech a žít svůj život v éteru.

23. dubna 2015 jsem se tak nějak dostala na besedu se spisovatelem Vondruškou. Píše mimo jiné detektivky z doby Přemysla Otakara II. Probral se velkým množstvím dobových záznamů a během přednášky řekl, že naše předky téměř neustále ohrožovala buď válka, nebo hladomor. Buď králové válčili a úrodu zničila vojska, nebo se skrz počasí neurodilo, případně přišel nějaký ten mor a lidé měli dost práce se svým vlastním životem i bez snění. Proto si stanovili jednoduché cíle, pro jejichž splnění udělali cokoliv bylo v jejich silách.

Díky tomu byli spokojenější a na stáří se z nich nestávali notoriční stěžovatelé, protože věděli, že za svého života něco zvládli. V dnešní době podmiňujeme svůj život úředníky a politiky, čekáme, že se o nás začnou starat cizí lidé a nakonec se necháme zblbnout novinami a čekáme, že nás budou všichni obdivovat. Jako herečku, zpěvačku, modelku, nebo nejlepšího zedníka v republice. Veliká část lidí má cíl jediný: přežít. Jakýkoliv další je zbohatnout, nebo nemuset pracovat vůbec a nechat se vydržovat. Kodrcáme se životem skrz všednodenní povinnosti a pokud nějaké cíle máme, většinou visí hodně vysoko ve vzduchu.

Namísto zírání skrz modrou oblohu bychom mohli zkusit zaměřit svou pozornost na daleko skromnější cíle. Na takové, které splnit zvládneme. Nebudeme pak naštvaní a rozčarovaní, že nám život utekl pod rukama a my nemáme nic a nezvládli jsme nic. Připomíná mi to tezi Tomáše Keltnera: Nedívat se na nic svrchu, před ničím se neponižovat, ale přesměrovat svůj pohled rovně dopředu a s každým a se vším komunikovat z úrovně očí. Nedívat se do mraků, ale do přítomnosti.

Advertisements

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s