Trpělivost jako trest a vysvobození zároveň

Trpělivost není ctnost, která by byla v současnosti nějak výrazněji adorovaná. Možná za to může slovní základ podobný výrazu „Trpět“.  Vize, že člověk musí trpět, protože to tak chce Systém, se přestává líbit čím dál více lidem, a  místo ticha a klidu se společnost orientuje spíš na výkon. Plány, kterých člověk nedosáhne hned, skončí zasypané v přívalu aktuálních „hned-teď“ strategií.

zlatave-vlneni

Je jednodušší poutrácet všechno za šminky, než si šetřit na brýle, na tablet a na makroobjektiv. Až omrzí šminky, nastoupí knížky, až omrzí knížky, člověk se zaměří na šperky, a až selžou i cinkrlátka, výrobci pošlou do světa řadu rtěnek Kate Naked. A kolotoč začne znova.

Trpělivost ale nespočívá v dobrovolném pranýřování vlastních tužeb. Je zapotřebí se na chvíli zastavit, protože konkrétní cíl chce víc času, to ano, ale odměny získáte hned dvě: svobodu a vysněný cíl. Bylo by jednodušší jít stylem „teď-hned“ a na dražší věci si napůjčovat. A pak se dva roky třást, protože máte na krku splátky a s prací se může stát cokoliv. Ano, s trpělivostí to bude trvat o půl roku dýl, ale budete se snažit našetřit v kratším čase, nebudete mít strach v noci spávat kvůli půjčkám a bude se vám volněji dýchat.

Trpělivost a důslednost je vlastně jakési vysvobození pro duši. Odpoutává nás od tvrdě cílevědomého systému a dovoluje nám dýchat a užívat si každou minutu. Odměnou je pocit podobný tomu, když člověk vyleze na vysokou horu a oddechne si: „Hurá, jsem tady“. Cítí v hrudi hrdost, rozhlíží se po okolí a čas se na chvíli zastaví, aby se mohl kochat výsledkem svojí vlastní dlouhodobé práce. Ta chvíle, která působí, jako kdyby člověk zůstal zavěšený mimo čas a prostor. Ten pocit, který chutná jako všeobjímající Láska.

Zaměřit se na důslednost i za cenu, že se plnění plánu trochu protáhne, mi pořád připadá  vhodnější. Vždyť čas je pořád jenom výmysl člověka; v realitě okolo nás existuje pouze řada po sobě jdoucích „teď“.  A když se člověk snaží, pak splnění jeho plánu přijde právě v ten vhodný okamžik.

Advertisements

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s