Let’s blog: Komentáře, svoboda slova a cenzura

Hlavně ze začátku to nejspíš není tak urgentní problém. Nově založené blogy mívají pod články komentářů minimum, tak ani není důvod vymýšlet nějakou homogenní strategii, jak s komentáři zacházet. Moc nad tlačítkem „Smazat“ je daleko vábivější,  než píseň Lorelei nad Rýnem, která topívala zbloudilé námořníky, a fakt, že to „na tuty“ ví jenom člověk, kterému jste komentář nezveřejnili/smazali, také není k zahození.

Člověk většinou řeší, o čem bude mít blog, a jestli chce mít pevný publikační plán, nebo si bude zveřejňovat články, jak jej to zrovna napadne. Ke značce blogera určitě diskuze na jeho vlastním blogu patří. Pořád je to kus vaší stránky a lidé vás s tím kusem budou spojovat také. Moderuje komentáře, maže reklamy, Oriflame ladies to tam využívají jako bezplatnou reklamní plochu, protože všude jinde se za reklamu platí.

Padesát odstínů komentujících

Chtěla bych zdůraznit pár věcí. To, že někdo používá sprostý slovník, ještě neznamená, že je výsledný komentář sprostý také. Jestli vám to nedává moc smysl, projděte si pár metalových diskuzí. Fanoušci se tam často vyjadřují poměrně svérázně, ale samotný význam a smysl jejich komentářů není ani podlý, ani sprostý, ani urážlivý (pokud si ke zkoumání zrovna nevyberete trolla).

Člověk, který vám píše do diskuzí, by měl mít jistotu, že vám může cokoliv říct. Znamená to žádné mazání „nepohodlných“ reakcí. Nepůsobí moc věrohodně, když to u vás v komentářích vypadá jako v chrámu bohyně Yindy. Je pravda, že lidé zneužívají faktu, že přes počítač se nemusejí nikomu dívat do očí, a podle toho to často vypadá. Buď spravujte diskuze opilí, nebo stáhněte kritičnost na polovinu obvyklého množství. Zbylou polovinu kritičnosti si uschovejte pro hodnocení vlastních článků.

Sto tabletů týdně

Co s reklamami? Ty výdělečné (e-shopy, Avon ladies a podobně) mazat. Už to tady zaznělo – za publikaci reklamy se v drtivé většině případů platí a není důvod, proč byste vy měli mít na blogu vývěsní štít zdarma. Přimluvila bych se jenom o jednu výjimku: nechávat komentáře „Podívej se na můj blog“. Vím, že tyto jednovětné komentáře zaclánějí plynulosti diskuze a na autora působí jako rudý hadr na býka. Tady je ale účel jediný: dotyčný bloger se učí zacházet s návštěvností a chce blogovat stejně jako vy.

Přeju ti štěstí

Já už jsem u sebe na blogu psala článek o tom, jak jedna nemoderovaná diskuze zlikvidovala několik let práce jedné velice slibně rozjeté beauty blogerky.  Článek „Anonymita je hezká, ale může se vymstít“ nastiňoval další zádrhel, se kterým se jako blogeři musíte vypořádat. Ten zádrhel jsou pomluvy třetí strany, která se neúčastní diskuze, a tím pádem nemá šanci reagovat. Na střední škole mě učil tři roky fyziku pan učitel, který kategoricky zakazoval řeči o spolužácích, kteří nebyli ve třídě. Ze školy jsem tedy přebrala zvyk nemluvit někomu za zády. Já jsem tedy pro ponechání útoků, které vyplynuly z diskuze a týkají se aktivně diskutujích osob. Každý má svůj rozum a IQ někde jinde, za to „admin“ nemůže. Jenom by bylo vhodné smazat pomluvy, které míří k člověku, co nemá ani ponětí, že o něm někdo mluví.

Ať už si nastavíte mantinely jakkoliv, bylo by vhodné nastavit je jednou a používat celou dobu na všechny situace stejný metr. Vám to ušetří práci a pro čtenáře budete důvěryhodnější. Absolutní anarchie v komentářích má taky něco do sebe, ale jestli ten kousek internetu někdo spravuje, mělo by to být poznat.

Odkazovník

Anonymita je hezká, ale může se vymstít
Let’s blog: Stránka a text

Blogovací služby: WordPress.com
Blogovací služby: Bloglovin
Blogovací služby: Blog.cz

Advertisements

3 thoughts on “Let’s blog: Komentáře, svoboda slova a cenzura

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s