Let’s blog: Stránka a text

Nepsanou povinností autora je věnovat péči čitelnosti svých textů. Nejen po stránce stylistické, ale hlavně po stránce grafické. Můžu někomu připadat praštěná, že jako „spisovatel“ nadřazuju grafické zájmy těm slohovým, ale jsou určité kiksy, které čtení přímo znemožňují.

Nejedná se tady „jenom“ o prostý světle zelený text na žlutém pozadí. Takové věci vidí téměř každý a snadno si je na blogu opraví. Když ne hned, přejde jej to časem. Hodně často vídávám na blozích někde v zápatí text „Optimalizováno pro 1024 px rozlišení“. Tím chce autor jenom říct, jaké rozlišení monitoru má on sám a na čem pracuje. Pro blogera je to snadnější přístup, ale grafik musí myslet ještě o kus dál a vytvořit vzhled tak, aby seděla všem a všude; pro grafika je podobné prohlášení hrubá profesní chyba. V praxi to znamená, že okraj ve formě nějaké složitější grafiky a s prolínáním bude na okrajích useknutý podle toho, kde blogerovi „končí“ monitor. Ještě líp, velká spousta takových autorů neřeší barvu na pozadí, tak bude plachta obrázku a kolem něj bílé prázdno

Úplně stejné je to s volbou šířky stránky. Když nastavíte šířku na procenta, bude to znamenat poměr z celého rozměru monitoru. Ano, bude se to přizpůsobovat, ale běžně používané monitory dnes mívají rozlišení někde kolem 1 900 pixelů. Představte si dlouhatááánskou plachtu textu a člověka, který musí kývat hlavou sem a tam, aby všechno pobral, protože bloger nastavil články od kraje monitoru po kraj. Nemusím vám připomínat, že takovou úpravu moc lidí číst nebude – je to pro ně nekomfortní. U hodně širokých formátů, když není zbytí, autoři používají dva nebo tři sloupce, a tím se aktivní oblast přece jenom o dost zúží.

Bloger chce v první řadě psát, a pokud si nenajde někoho, kdo grafice rozumí, jednoduše mu nezbyde jiná volba, než pozjišťovat všechno sám a upravit si to po svém. Psát dlooouhatááánské řádky, protože máte rozlišení monitoru, kde to vypadá „v pohodě“, je celkem nešikovné. Když nastavíte fixní šířku stránky někde kolem 1 200 pixelů, budete mít u sebe na monitoru stejný výsledek, ale velice tím usnadníte práci svým čtenářům, kteří mají vyšší rozlišení monitoru, než máte vy.

V současné době je rozumná velikost fontu někde na šestnácti až osmnácti pixelech. Že si máte hlídat čitelnost a nepoužívat příliš exotické fonty, myslím, připomínat nemusím. Jenom vám ukážu, co dělají někteří blogeři lidem s novým monitorem.

pidifontKdyž obrázek rozkliknete, dostanete se na zobrazení v poměru 1:1. Pravidelně narážím na podobně vypadající blogy. Vymazala jsem identifikační znaky, které by vás mohly dovést ke konkrétnímu člověku. Jediný můj záměr je ukázat vám, že když narazím na podobný blog, okamžitě odcházím. Jsou to blechy! Kdysi dávno to možná stačilo, ale dnes bych během čtení podobných pidi písmenek přišla o oči. Vemte, prosím, za normu šestnáct až osmnáct pixelů na font a usnadněte čtenářům život – budou vám vděční:-).

Odkazovník

Blogovací služby: WordPress.com

Blogovací služby: Bloglovin

Blogovací služby: Blog.cz

Advertisements

6 thoughts on “Let’s blog: Stránka a text

  1. Teda, upřímně, teď jsi mě trochu zaskočila. Určitě používám daleko menší font než doporučuješ. A neumím si představit, že bych měla písmena tak velká. Vlastně to ani nemám ráda a když jsou na blogu takové kobyly, odcházím zase já. U tebe to působí celkem přirozeně, máš širokou stránku bez výraznějšího pozadí, ale myslím, že na většině blogů by to vypadalo hrozně. Toť moje představa 🙂

    To se mi líbí

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s