Blogovací služby: Blogger.com

V současné době odnož Googlu, která vám umožní používat adresu se známým zakončením blogspot.com, je vhodná pro všechny, kteří si rozumí s kódováním a ocení úplný přístup ke zdrojovému kódu. Můžete si tam přepsat co chcete a jak chcete jenom podle svého a omezuje vás jenom vaše vlastní umění na poli html značek.

Na fonty je potřeba dávat pozor. Je jich k dispozici velké množství a česky všechny neumí. Stejně tak je k dispozici po internetu nepřeberné množství volně použitelných šablon pro platformu Blogger, ale zase platí, že jsou z dílny amerických autorů, kteří v textech nepoužívají diakritiku. Nejčetněji používané fonty česky umí, není to ale pravidlo.

Obrázky lze spravovat přes další službu Googlu – přes galerii Picasa. K dispozici dostanete 1 GB na obrázky a nejčastějším doplňkem k blogu s adresou blogspot.com bývá účet na Flickru, kvůli kapacitě pro fotografie. Přímo z administrace blogu nejdou obrázky spravovat nijak, což je celkem závažné mínus. Přednastavit článek se mi tam podařilo jenom s dvojciferným časem (12:30 až 23:30); jednu číslici typu 6:00 mi nastavení „nesežralo“ vůbec a článek zobrazilo na blogu, teprve když jsem se opět přihlásila na blog. Zatím se mi nepodařilo přijít tomu na kloub, ale změnila jsem čas pro přednastavené články a všechno šlo.

Nejoblíbenějším doplňkem pro blogspot je widget LinkWithin. Je to těch tři až pět políček pod každým článkem, které odkazují na další související články. Pokud budete „nahazovat“ verzi pro pět dalších článků, doporučuju nastavit widget teprve až budete mít na blogu nejmíň šest článků. S nižším počtem příspěvků to nefungovalo dobře; i když jsem už měla na blogu článků víc, rozšíření to nesežralo. Proto v tomto případě doporučím trpělivost.

Rubriky založit nejdou. Kategorie se nejjednodušeji vytvářejí přes štítky k článku. Jednoduše je potřeba myslet na to,  že musíte jako první štítek přidat „rubriku“. Zvyknout se na to dá  a velké plus tohoto systému je v možnosti přiřazení jednoho článku do většího počtu „rubrik“, i když pojem „rubrika“ v tomto případě není úplně přesný.

Z dostupných blogovacích možností nabízí Blogger.com  nejširší možnosti pro sebevyjádření, ale musíte umět kódovat, nebo znát někoho, kdo kódovat umí. Pak s s blogem na blogspotu můžete vyvádět co chcete. Z nějakého důvodu se na Blogger.com těžko přidávají komentáře od čtenářů, kteří nejsou součástí komunity Blogger. Netvrdím, že to nejde, ale lidé z nějakého důvodu nemají systém od Googlu moc v lásce. V nastavení můžete zakázat anonymní komentáře. V tom případě může komentovat jenom člověk přihlášený do některé z podporovaných služeb, jako Blogger, WordPress, Google, moje ID a další. Zbavíte se anonymů, ale jak moc šikovný nápad to je, už závisí jenom na vašem úsudku.

blogspot-com

Advertisements

8 thoughts on “Blogovací služby: Blogger.com

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s