Budoucnost jako nikdy a plnění snů

Všimla jsem si jedné věci. Jak si řeknu, že si něco splním „časem“, v drtivé většině případů se k tomu nedostanu. Ty věci, které se mi v životě stávají, jsou přesně ty, které jsem ochotná a schopná provést „právě teď“. Člověk si říká, že si do budoucna našetří na to či ono, že v budoucnu bude hubnout, přestane kouřit, začne se učit francouzsky … možná. Někdy. Nikdy.

Hodně si všímám, že moje vlastní vědomí vnímá „za měsíc si naspořím“ jako nějakou supergalaktickou vzdálenost, která se mého vlastního života už vlastně ani netýká. Že si s tím nemusím lámat hlavu, protože to nepatří do mojí vlastní přítomnosti. Částečně to pravda je – život člověka tvoří řada navazujících přítomných okamžiků a to kýžené “ budoucnu“ je jenom některé z dalších „teď“, které přijde na řadu za určitý počet ostatních „teď“.

Když si člověk řekne “ v budoucnu si našetřím na foťák“, nakonec většinou nenašetří na nic, protože se k tomu nedostane. Daleko efektivnější je odkládat po částech – po dvou nebo pěti stovkách. Možná to může působit směšně, ale aspoň to bude v realitě – teď. V jednom výzkumu se zaměřili na dárkové poukázky. Ty s dlouhou platností (půl roku a víc) často propadly daleko častěji než ty, které měly platnost omezenou (tři týdny).

Naše sny by měly  být jako ty poukázky s hodně krátce omezenou platností – měli bychom se snažit o to, aby se v dohledném časovém horizontu naplnily a začlenit je do vlastního života už teď. Jinak skončíme s pytlem nesplněných snů a čím starší, tím víc budeme protivnější, protože nám náš život bude protékat mezi prsty bez cítitelných výsledků. Vidět ty výsledky třeba budou, ale rozum není jediná složka lidské bytosti, a ten zbytek, jako duše, touhy a ořezaná intuice se nebudou cítit tak komfortně jako mozek, který bude vědět, že měl práci, vydělal peníze a mohl si kupovat šminky ne proto, že je chtěl, ale proto, že je beauty blogerka. Příliš mnoho času, zdá se, lidskému životu spíš škodí, než aby mu prospívalo.

Zvykli jsme si s časem plýtvat a nežijeme teď, ale v minulosti (tehdy jsem mohl, teď už ne) a v budoucnosti (budu šťastná, až si najdu chlapa). Překlonit život do přítomného okamžiku je fuška, ale s plněním vlastních snů to budeme mít daleko jednodušší:-).

krizenec

Advertisements

Něco hezkého mi napiš

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s